Hrad Roštejn

Věž hradu Roštejn

Věž hradu RoštejnHrad Roštejn (9 km) je zachovalý goticko-renesanční hrad na skalnatém ostrohu v bukové oboře byl založen v první polovině 14. století pány z Hradce, v 16. století přestavěn na renesanční lovecké sídlo. Uvnitř jsou umístěny sbírky porcelánu, keramiky, cínu a expozice o kamenictví na Vysočině, především v Mrákotíně.

K dispozici jsou 2 prohlídkové trasy a vyhlídková věž (vstup je zvlášť).

Provozovatelé pořádají v letním období i noční prohlídky. Bývají o víkendech, na prohlídku je vhodné si zamluvit vstupenky předem na tel. 567 243 738 nebo e-mailem na rostejn@cmail.cz. V případě mailu je potřeba počkat na potvrzení.

Kostel sv. Jáchyma

Kostel svatého Jáchyma

Nad Dobrou Vodou se vypíná kopec, do kterého kdysi havíři hloubili chodby, aby hledali stříbro. Na jeho vrcholu stojí kostelík který uvidíte už zdálky ať se k Dobré Vodě blížíte od Dačic, Telče nebo Praskoles.

Je to raně barokní stavba postavená kolem roku 1682. Nechal jej zřídit hrabě Jáchym Slavata a zasvětil jej svatému Jáchymovi, patronovi nejen svému, ale také horníků. Dolování stříbra však nemělo dlouhého trvání a tak v Dobré Vodě vznikly středověké lázně, které se přeměnily na turistické letovisko.

Kostelík bývá otevřený pouze v létě od svátku sv. Anny do svátku sv. Jáchyma, ale místo stojí za návštěvu kdykoliv. Z kopce je pěkný výhled, pár metrů od kostelíka je umístěn vtipný pomníček, připomínající hornickou minulost místa, vedle kostelíka je příjemné posezení. A kdo bude hledat, možná i kešku najde :-).

Přístup i pro kolo či kočárek je pohodlný ze silnice od Mrákotína (modrá turistická značka), pěšky se dá dojít i z Dobré Vody (prudší kopec, nutnost vyhnout se políčkům místních drobných zemědělců). Přes Dobrou Vodu vede žlutá značka.

Lípa v Praskolesích

Lípa v Praskolesích

Lípa v Praskolesích (6 km) – strom prastarého věku, v jehož dutině je umístěna zvonička. Má obvod kmene 9,5 m a do dutiny se vejde 20 lidí (možná i víc). Vzdálena je od nás pouhých 5,5 km, pokud byste pěšky nechtěli jít po silnici, dovede vás k ní přímo ze Lhotky modrá a žlutá turistická značka.

Hezký text o ní vyšel na ihned.cz,

Lípa se mihla i v seriálu ČT Paměť stromu v 15.dílu (13:52).

Javořice

Javořice

Se svými 837 metry nad mořem je to nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Je od nás vzdálen vzdušnou čarou 4 km a cesta vede kopcovitým terénem po polních i asfaltovaných cestách. Tato kopcovitost je výzvou jak pro cyklisty, tak pro kočárky, na vrchol vás může dovést  zelené či modré značení. Na vrcholu se tyčí 160 metrů vysoký stožár televizního vysílače, ale výhledu stíní okolní lesy. Pro výhled v této oblasti doporučujeme Míchovu skálu. Po cestě minete Březovou boudu která je ozdobená březovými větvemi a můžete jít kolem studánky páně.

Míchova skála

Míchova skála

Leží asi tři kilometry severozápadně od Lhotky. Na místo vás může dovést zelené turistické značení, Závěrečný úsek cesty je kamenitý (skáče se po jednotlivých balvanech), proto moc nedoporučujeme výlet s kočárkem či s kolem, Skála se skládá ze dvou vrcholků – na jeden se dá vylézt bez obtíží, na druhý už je potřeba trocha odhodlanosti a šikovnosti. Turistická hodnota této skály je vysoká, ničím nerušený výhled je odtud jihovýchodním směrem do široké krajiny, z pozice pár metrů nad vrcholky stromů. Severozápadnímu obzoru dominuje blízká Javořice.

V roce 1829 byl v těchto místech zastřelen poslední vlk Jihlavských vrchů.

Telč

Náměstí v Telči

Město, které inspirovalo básníky, okouzlilo malíře a zaujalo filmové režiséry

Město, které každoročně navštíví stovky hudebníků či muzikantů a desetitisíce jejich posluchačů,

Město, které obdivují milovníci architektury a nepřestávají zkoumat historikové

Město, kde sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů nezapřou italskou inspiraci a které dodnes vyhlíží jako za svých nejslavnějších časů,, za vlády pánů z Hradce

Město, které bylo 13. prosince 1992 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kromě výše uvedeného je spousta dalších důvodů, proč Telč navštívit:

Zámek Telč, který je jedním z nejnavštěvovanějších v ČR.

Muzeum Vysočiny, pobočka Telč (v areálu telčského zámku)

Rozhledna na kopci Oslednice, věže sv. Ducha a sv. Jakuba s vyhlídkovým ochozem.

Telčský dům s historickou expozicí a rájem dětí a tatínků…

Muzeum techniky Telč – automobily, motocykly, kočárky, …

Zámecká galerie, Galerie Hasičský dům, Galerie Wimmer,…

Festival Prázdniny v Telči

Bowling v Hotelu U Hraběnky

Parní mlýn – technická památka

Rybníky s možností vyjížďky na lodičkách

Další informace a zajímavá místa najdete na webu města a v infocentru na náměstí.