Kurz výroby cidrů

život v kempuOdpolední kurz výroby cideru.

Obsahem kurzu je seznámení s procesem výroby cideru. V teoretické části se dozvíte jak se z jablek vyrobí mošt a z moštu cider. Porozumíte kvašení moštu na cider, jaké podmínky jsou pro něj vhodné a čemu se vyvarovat. Velká část je věnována problematice CO2 vznikajícího při kvašení, které dává vzniku perlení nápoje, a jsou s ním spojena jistá rizika. V praktické části si připravíme nádobu různé velikosti a kvasnou zátkou dle vaší preference.
Vyrobenou nádobu naplníme moštem a výroba cidru může začít.

Kurz je určen především začátečníkům.

Délka kurzu 3 hodiny. Předpokládaný čas – neděle 13 až 16 h.
Cena kurzu je 750 Kč a podle vaší chuti si můžete odvétz cidrový kvas, případně hotový cider v různém množství př.: 3l, 5l, 10l (350, 550 a 750 Kč).

Naplánované termíny:
Neděle 18. června od 13 do 16 hodin.

Objednávejte na 776717644, nebo na emailu pro tento účel vytvořený turistatek@seznam.cz.
Filip, výrobce a badatel cidru

Znovuotevření Penzionu Javořice

Vážení přátelé,
od ledna 2022 opět otvíráme náš „hlavní stan“ – Penzion Javořice. Po několika měsících stavebních úprav jsme dospěli do fáze, kdy se vracíme k normálnímu provozu. Trvalo to o něco delší dobu, než jsme plánovali, ale to tak bývá :-). Aktuálně je k dispozici 5 pokojů, dva ne – sedmičku obývá babička a v trojce je dočasné skladiště. Tohle omezení zmizí nejpozději do začátku letní sezóny. Pokud by Vám aktuálních 13 lůžek nestačilo, můžete využít i Penzion V Kopci nebo Chatu Pod Javořicí.

Jehňátka

Jako každý rok touhle dobou se nám rodí jehňátka. Letos je to složité vzhledem ke chladnému počasí, ale nedá se nic dělat, počkat nejde. Pomáháme jim, co můžeme, ale chlad je zlý. Tak jim držme palce, ať jich přežije co nejvíc.

Smutná zpráva

Byl to náš soused. Často byl mrzutý, někdy i hrubý, na provozovatele hospody se možná ani moc nehodil. Rozhodně nebyl typickým hospodským. Mnozí po návštěvě jeho „Pohostinství Pod Štamberkem“ prohlašovali, že víckrát tam nevkročí. Často to ale porušovali. Ta hospoda si je přitáhla. Nejen vyřezávanou výzdobou, která byla jeho dílem. Ta hospoda prostě měla duši. Dostala ji od něj.
Jiří Houser 12. března zemřel.

Pronájem chaty na jarní prázdniny

V souladu s aktuálním vládním opatřením (v článku v oddílu „Jak se mění podmínky ubytování“ třetí odstavec) nabízíme pronájem chaty na pobyt o jarních prázdninách. Sedm nocí za cenu šesti, šest nocí za cenu pěti pro čtyřčlennou rodinu (tedy 6 nebo 5 tisíc). Chata je vytápěná krbovými kamny, zatopíme Vám před příjezdem, tekoucí voda v dřezu a umývadle, sprcha na statku. Aktivity: běžkování, bruslení (pokud zamrznou rybníky), procházky po okolí, štípání dříví, možnost zapojení do chodu hospodářství (drobné práce v lese, dle zájmu a věku dětí).

Sníh, sníh, sníh…

Na Tři Krále u nás začal padat sníh a padal skoro souvisle 10 dní. Napadlo ho určitě přes 30 centimetrů. Tento týden se sice dostavily teploty nad nulou a občas i vysvitne, takže trochu taje. Ale jen trochu. Stále je ho dost. Vlek v Mrákotíně jezdit nesmí, ale na běžky ještě naštěstí můžeme. Takže hurá na ně! A kdo to nemá dost blízko, může se vydat na služební cestu.