Kamerunky už jsou ve stodole (14.12.)

Kamerunské ovečky, které přiběhly vždy, když někdo šel kolem ohrady a loudily tvrdý chleba, jsou od čtvrtka ve stodole. Venku už jim bylo krušno, na zimní pobyt venku nejsou připravené. Pokud by děti chtěly, mohou jim chleba přinést i do nového útočiště.

Zpracování dřeva (15.10.)

Vzhledem k letní větrné smršti a s tím související kalamitě v našich lesích jsme se rozhodli začít se zabývat zpracováním dřeva. Za tím účelem jsme pořídili kotoučovou úhlovou překlopnou pilu UH 500, která umí rovnou vyřezávat z kmene hotové hraněné řezivo. Další podrobnosti postupně.

Aktuality 2013

Borovice

Níže zmíněná vichřice nám ulomila vršek borovice, rostoucí na horním okraji zahrady (kempu).
I odspodu bylo vidět, že zlom větve je docela dlouhý a stromu určitě neprospěje. Protože chci, aby zde strom ještě nějakou dobu rostl, rozhodl jsem se ránu začistit. Oblékl jsem se tedy do lezeckého sedáku, na popruh pověsil motorovou pilu a vylezl nahoru. Z výšky byl krásný výhled, tak jsem to z mobilu zdokumentoval (foťák jsem nechal raději dole, odspodu fotila Dana).

Zahrada vypadá docela prázdná, ale k večeru se zase zaplnila...

Zblízka to fotit nešlo, tak ještě detail po drobné úpravě...

 

Bouře 29. července

V pondělí 29. července nás zasáhla bouře s vichřicí, napršelo cca 40 mm vody ve dvou lijácích, které trvaly každý cca 15 minut. Ten druhý byl doprovázen vichřicí, která v okolních lesích vyvrátila a polámala mnoho stromů. Nevyhnula se ani nám, poničila foliovník, ulomila vršek na borovici a velkou větev na hrušce, rostoucí na okraji kempu, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Největší škodou je asi poničená trampolína, tu vítr pověsil na strom cca 15 m od místa, kde původně stála. Takhle to vypadalo...

Takže se tímto omlouváme všem skákáníchtivým dětem i dospělým, zatím jsme bez trampolíny. Věřím ale, že brzy bude nová.

 

Pečení beránka - sobota 27.7., od 19 h

V pondělí jsme pod dohledem šlechtitele zvážili letošní ročník jehňat. Při tom jsme vybrali toho nejzlobivějšího berana a v sobotu ho sníme. Přijdete nám s tím pomoct? Pivo Bernard světlé a polotmavé, pečivo, zeleninové saláty jako obvykle, cena 40 Kč / 100 g.

 

Country večer ve Lhotce na návsi - 20. července

Letošní country večer proběhne v novém termínu již 20. července a s novou kapelou - JCS Salavice. Věříme, že obě tyto změny přispějí k vyšší návštěvnosti. Přijďte pobejt...

 

Přechod Javořice se stádem ovcí

Už počtvrté poženeme stádo ovcí z přírodní rezervace Zhejral u Klátovce přes Javořici do Lhotky. Letos to bude v neděli 14.července, startovat (auta) budeme před sedmou hodinou ranní ze Lhotky, odchod od Zhejrala cca v 7:30 (uvidíme, jak rychle se podaří dát stádo dohromady, jestli nebude nějaký problém atd.). Pokud se k nám chcete přidat a jít tuto cca 7 km dlouhou trasu s námi, dejte vědět.
Pro připomenutí loňského přechodu 1 fotka z vrcholu.

 

Otevření nového Lanového parku - 1. 6. 2013

V sobotu 1. června otevíráme nový Lanový park. Vstupné na lanové překážky poloviční, zdarma další hry a soutěže pro malé i velké děti, občerstvení zajištěno, pro aktivní účastníky buřtíky a klobásy zdarma!

Podrobnosti na www.javorice.cz/lanovy-park

 

Kočkoviště

Tak se nám letos urodilo koťat - naše Kulička měla 3 mourovaté lumpíky, narodili se před velikonocemi, když začínaly mrazy. Tak jsme je pustili všechny do sklepa ke kotli, aby nám neurzly. Asi 3 týdny nato se ve vaničce, kde jsme křísili promrzlá jehňata, okotila Minda - loňské kotě od Kuličky - a má 4 strakáče. Takže celkem 7 koťat, jedno už si odvezli kamarádi, ostatní tu dovádí a likvidují květinovou výzdobu. Kdybyste nějaké chtěli, jsou k dispozici. Takhle odpočívají:

 

26.4. - stříhání ovcí

Pokud nebude pršet, budeme v pátek 26. dubna stříhat ovce. Pokud byste se chtěli zúčastnit, rádi Vás uvidíme. :-)

V případě deště je náhradní termín v pondělí 29.4.

 

3. - 5. 5. - Vaření pampeliškového medu

Po loňské premiéře se bude letos konat druhý ročník vítání jara ve formě vaření pampeliškového medu. Máme ověřeno na vlastních tělech, že med je velmi užitečný v zimě při léčbě nachlazení. Pokud se chcete připojit, neváhejte, zbývají poslední volné pokoje.

 

Javořické bečení

Jak sníh slezl, tak zase napadl a máme tu Velikonoce. Odložit se kvůli sněhu nedají, i když by se to docela hodilo. Letos se jejich termín trefil do začátku období, které je pro ovčáky nejnáročnější, ale také nejveselejší - bahnění. Budou se rodit jehňátka a bude to samé bečení. Tak jsme se rozhodli udělat z toho (tak jako vloni) hlavní téma velikonoc. Pokud se chcete přijít podívat, můžete nejlépe v neděli 31. března, to si na Vás uděláme čas. Od 13 a od 15 hodin se můžete přijít podívat s dětmi (i bez nich) na jehňátka, od 13:30 a od 15:30 bude možné se podívat do včelína s výkladem včelaře (bratra Pavla), po exkurzi se můžete projít po poznávací stezce nebo se vrátit na statek a vyzkoušet si chůzi na chůdách ve sněhu, sekání sekyrou na přesnost a pletení pomlázek, nebo se podívat, jak se odlévají svíčky ze včelího vosku.

Pro Vaše občerstvení budeme mít připravené pivo Bernard, mošty z vlastní produkce, tradiční velikonoční hlavičku a mazance.

Průběžně si budete moci nakoupit mošty, ovčí kožešiny, deky z ovčí vlny a svíčky ze včelího vosku.

Těšíme se na Vás

Javořické bečení je součástí festivalu Prázdniny na venkově, celý jeho program najdete zde.

 

Kurz Řez ovocných dřevin

O víkendu 22. - 24. 3. 2013 pořádáme druhý ročník dvoudenního kurzu základů řezu ovocných stromů pro úplné laiky, toužící tvarovat stromky na své zahrádce vlastními silami.
Podrobnosti zde.

 

První letošní jehňátko (27.2.2013)

Dnes odpoledne se narodilo první letošní jehňátko, je to ovečka, jedináček, narodila se ve stodole, protože venku ještě leží sníh, a brzy jí přibudou další sourozenci - aspoň po tatínkovi :-)

 

Čistá Vysočina

V sobotu 13. dubna se připojíme k akci kraje Vysočina, při které budou dobrovolníci s logistickou podporou kraje sbírat odpadky, zanechané kolem cest nepořádkumilovnými motoristy. Chceme, aby krajina kolem nás byla čistá, proto půjdeme sbíra taky. Pokud se k nám připojíte, poskytneme Vám ubytování za polovinu (až 3 noci) a jídlo v den sběru zdarma. Po sběru posedíme u ohýnku nebo krbu (podle počasí), opečeme buřty a něco popijem...

Letáček kraje najdete zde, přihlásit se můžete do 15. března a jít uklízet kdekoliv jinde, nebo se přidat k nám (máme objednaný materiál pro 10 lidí). Podrobnosti na tel. čísle 777 317 111.

...vloni sbíraly velké i malé...

 

Závody na běžkách "Ovčí stopou" - 16. 2. 2013

Druhý ročník závodů na běžkách "Ovčí stopou" byl zařazen do seriálu Běžec Vysočiny. Trať byla prodloužena na 2,5 km, mírně byly upraveny kategorie.

Závod je za námi, časy jsou změřeny, pořadí určeno a podívat se na ně můžete ve dvou variantách:
- podle kategorií Běžce Vysočiny včetně přidělených bodů do celkového hodnocení zde (odkaz Lyžařský pohár - Kalendář...)
- podle našich (ovčích) kategorií v přehledné tabulce zde.

Fotky ze závodu (fotil Pavel Kislinger) najdete zde, cílové fotky většiny účastníků tady.

Po závodě tu zůstaly dvě čepice, kdo je postrádá, přihlaste se, ať je nemusím nosit sám...

...a soudek piva je náš...

 

Javořické zdobení - 14. - 16. 2. 2013

Ačkoliv prázdniny, které v tomto týdnu začínají a postupně projdou celou naší zemí, se nazývají jarní, do jara zbývá ještě dost času. Na zimu to ale v některých dnech moc nevypadá, spíš tak na nevlídný podzim, a tak nezbývá, než si tyto dny zpříjemnit činnostmi v interiéru.

Proto budeme o víkendu 14. - 16. února péct a zdobit perníčky. Buď jen tak, pro radost, nebo třeba na velikonoce, do kterých zase už tak moc času nezbývá a perníčky aspoň pěkně zvláční.

Pokud Vás tahle činnost zaujala, přijeďte a zúčastněte se!

A jestli není tanec Váš nepřítel, můžete se s námi v sobotu večer vydat na již tradiční Ples městyse Mrákotína. Vstupné lidové, tombola bohatá, večeře skvělá, hudba skotačivá.

Rádi Vás uvidíme!

 

Trocha (nedávné) historie

nedávno odvysílala Česká televize dokument "Vládneme, nerušit" o období tzv. opozični smlouvy. Od podepsáni smlouvy uběhlo už pár let, přesto její následky ovlivňuji naše životy dodnes.
V souvislosti s novým prezidentem je tento dokument znovu aktuální a je dobré se s jeho obsahem seznámit:

plná verze - výňatek

 

16.ledna - sníh napadl, běžkujeme a chystáme závody

Před pár dny napadl sníh, a tak už se zase dá běžkovat. Hlavně po travnatých pastvinách to jde dobře (kromě těch míst, která rozryli divočáci). Těm se ale dá vyhnout.

 

PF 2013

Přejeme Vám šťastné Vánoce se vším, co k nim patří,

do nového roku samé šťastné plavby,

a mezi tím se vydejte třeba na procházku večerní Lhotkou.