Kostelík sv. Jáchyma

Nad Dobrou Vodou se vypíná kopec, do kterého kdysi havíři hloubili chodby, aby hledali stříbro. Na jeho vrcholu stojí kostelík který uvidíte už zdálky ať se k Dobré Vodě blížíte od Dačic, Telče nebo Praskoles.

Je to raně barokní stavba postavená kolem roku 1682. Nechal jej zřídit hrabě Jáchym Slavata a zasvětil jej svatému Jáchymovi, patronovi nejen svému, ale také horníků. Dolování stříbra však nemělo dlouhého trvání a tak v Dobré Vodě vznikly středověké lázně, které se přeměnily na turistické letovisko. 

PermoníkKostelík bývá přístupný pouze v létě od svátku sv. Anny do svátku sv. Jáchyma, ale místo stojí za návštěvu kdykoliv. Z kopce je pěkný výhled, pár metrů od kostelíka je umístěn vtipný pomníček, připomínaící hornickou minulost místa, vedle kostelíka je příjemné posezení.a kdo bude hledat, i kešku najde :-).

Přístup i pro kolo či kočárek je pohodlný ze silnice od Mrákotína (modrá turistická značka), pěšky se dá dojít i z Dobré Vody (prudší kopec, nutnost vyhnout se políčkům místních drobných zemědělců). Přes D. Vodu vede žlutá značka.

Výhled od kostelíka sv. Jáchyma

 

 

Kostelík patří obci Mrákotín, která se o něj pečlivě stará.

Kostelík sv. Jáchyma

Výhled směrem k Telči a na rybník Hamerský.


Děkujeme! Máme rádi   Spolupracujeme   Jsme členy  
Kudyznudy.cz - tipy na výlet Kempy v ČR  
  dopenzionu.cz