Ubytování na rodinné farmě na Vysočině

Vítejte ve Lhotce u Telče, na statku, který v těchto místech stojí již 400 let. Na naší rodinné farmě chováme ovce a včely, část domu jsme přestavěli na penzion se sedmi pokoji a zázemí zahradního kempu s dvaceti místy. V blízkém lesíku jsme vybudovali lanový park. Ze stáje vznikla společenská místnost pro 20 osob s krbem, barem a promítacím plátnem pro školení a oslavy, na okraji pastvin jsme vybudovali 2 hřiště - na fotbal a na volejbal. Z ovoce z vlastního sadu Vám nabídneme sladké mošty, z vlny našich ovcí přikrývky, pod kterými se krásně spí a kromě medu od našich včel můžete ochutnat i lahodnou medovinu.

Rychlý kontakt

Turistatek Javořice
Dana a Petr Novákovi + celá rodina
Lhotka 10, 588 56 Telč
Telefon: +420 776 158 581
E-mail: info@javorice.cz

Další podrobnosti najdete na stránce kontakt

 

Kamerunky se množí a jsou přítulné...

Nedávno se naší Rozárce narodilo další jehňátko, je to ovečka a má se čile k světu.

Její předchozí jehně (beránek narozený v prosinci) se nevídaně ochočil a náruživě si nechává drbat kožich.

 

Máme mednou krávu!

Bratr Pavel rozšířil své včelařské aktivity o nový typ úlu. Včelaři mu říkají "medná kráva", je to velmi jednoduchý úl, kde včely staví svoje dílo bez obvyklých rámků a ani jim to moc nevadí. Plásty, které včely přilepí na boční stěny úlu se při medobraní musí odříznout, ale jinak vypadají docela normálně. Sám jsem zvědavý, jak bude med z nich chutnat...

Trampolína v provozu (15. 5. 2015)

Po zimním klidu už je zase v provozu trampolína. Po zkoušení vhodnosti různých míst v rámci zahrady i hřiště v minulých letech snad zakotvila už natrvalo - na jihozápadním okraji kempovací plochy, pod velkou třešní, na dohled od domu ale trochu bokem, aby se obvyklé výskání dětí dalo vydržet :-)

 

Máme novou houpačku

Visí na větvi mohutné třešně a darovali nám ji naši přátelé z Prahy. Děkujeme!

 

Skvělá zábava našich dětí...

Dětem někdy stačí k radosti málo - mírný kopeček od stodoly a podvozek starého kočárku.

 

Když cestou nahoru spadne holínka, je veselo dvojnásob...

 

 

Nové pálky na pinec

Jelikož kupované pálky na ping-pong měly při stálém používání (zejména dětmi) moc krátkou životnost, vyrobil Filip bukové. Hraje se s nimi docela dobře, ale pokud jste již trochu hráči, nemusíte se bát, půjčíme Vám i kvalitní kupované. Tyhle jsou hlavně pro děti...

Pálky na pinec z bukového dřeva.

25. 4. - letošní bahnění je za námi,

Od velikonoc jsme se téměř nezastavili, 3 týdny ve dne v noci jsme hlídali u rodících ovcí (odborně bahnic), abychom předešli zbytečným úhynům. Myslím, že se to vyplatilo, narodila se spousta krásných jehňátek.

Máme nového pejska!

Strejda před vánocema přivezl štěně border kolie. Na pasení ovcí. První dvě noci prokňučel, ale to tak bývá.  Teď už je docela v pohodě, obsadil garáž a je fakt chytrej. Za těch pár dnů už si umí na pokyn sednout nebo zaujmout pozici ve svém pelechu na povel "Místo!" Kluci ho pojmenovali Bundáš.

 

Do roku 2015 Vám přejeme,
abyste si za každých okolností
udrželi rovnováhu.

Pokud si s námi chcete připomenout události roku 2014 na našem "dvorku", můžete si zobrazit tuto obrázkovou přílohu.

Novinky z našeho dvorka a blízkého okolí.

Léto 2019

18. 8. - Den Bernarda

V neděli 18. srpna oslavíme už tradičně svátek sv. Bernarda a našeho oblíbeného piva, které  budeme při té příležitosti točit za 15,- a k tomu na kameni péct jehněčí, jak už se stává tradicí. Hudebníci s hudebními nástroji vítáni dvojnásob.

Zároveň (od.17:30 h) bude probíhat ukázka ručního tesání trámu ze surového kmene

21.7.

Informace pro ty, kteří by se u nás rádi ubytovali v nejbližším období a zjistí, že pokoje Penzionu Javořice jsou již obsazené:

V Penzionu v Kopci a na chatě stále zbývá do konce července několik volných pokojů. Na rezervačním formuláři lze zobrazit i přehled obsazenosti. V případě nejistoty volejte 777 317 111.

21.7.

Country večer je za námi, velmi se povedl, účast byla hojná, počasí vyšlo na jedničku, předtančení s názvem Kabaret zaujaol jako všechna předchozí vystoupení.

baletky - kabaret

 

15. 7. Lhotecký Country večer - už tuto sobotu (20. 7.) od 19 hodin.

15. ročník oblíbené akce na lhotecké návsi..
Pivo Ježek 11, guláš, klobásy a další dobroty.
Hraje Brtnický Dostavník, předtančení Mrákotínské baletky.
 

2. 7.

Prázdniny začaly a počasí odpočinku přeje. Voda v rybníku za vesnicí je krásně teplá, nápoje z našeho baru studené, zmrzlina zmrzlá a sladká, utopenci kyselí. Dále se můžete těšit na klobásy na gril, nakládaný hermelín, kuře na kari a guláš.

Jaro 2019

Tak už je to tady, nedá se nic dělat, musíme s pravdou ven. Stárneme nejen my, ale i fotky, kterými propagujeme naše služby. Hlavně ta hlavní fotka, kterou máme skoro všude, je už prostě zastaralá.

Tohle je ona, je z doby, kdy stromy a keře na terasách u domu byly ještě miminka.

A tohle je aktuální fotka. Asi nemusím vybízet ke hledání deseti rozdílů.

Jeden rozdíl si ale neodpustím zmínit:
Střecha.
Ne, že by krytina, instalovaná v roce 1997 byla už tak špatná, ale problém byl pod ní. Dožívající střešní okna a slabá tepelná izolace.
Takže okna jsou nová, modernější, s trojskly, tepelná izolace je zdvojnásobená, takže v zimě bude potřeba míň topit, a v létě nebude v podkrovních pokojích takové horko. Krytina je červená, aby ladila s okolními střechami.
Věřím, že změna Vás všechny potěší.

Řez ovocných dřevin 2019

Vzhledem k přicházejícím dotazům a pokročilé době jsme vypsali termín (a taky upravili přihlášku) na další ročník kurzu Řez ovocných dřevin. Tentokrát v termínu 8. - 10. března. Pokud byste chtěli kurzem obdarovat někoho blízkého, rádi vystavíme dárkový poukaz. Podrobnosti zde.

Ovce k chovu i na maso (20. 11.)

Letos i přes značné sucho dorostla jehňata do pěkných tvarů a stále máme co nabídnout:

- jehnice k dalšímu chovu - čistokrevné, s průkazem o původu, vysoké kvality. Cena 2,5 - 3 tis. Kč.

- plemenní beránci - čistokrevná zvířata vysoké kvality vhodná do špičkových chovů i do užitkového křížení. Cena 6 - 8 tis. Kč za kus

- jatečná zvířata - ještě zde zbývá nekolik méně povedených jehňat a 5 vyřazených ovcí, vhodných na porážku. V případě zájmu nás kontaktujte.

Dozrály švestky, hrušky a dorostli jateční berani (6.9.).

Po horkém a suchém létu a deštích minulého víkendu jsou švestky v optimální kondici na sklizeň. Jsou sladké a šťavnaté a jsou BIO. Cena za 1 kg 22 Kč (natrhané), samosběr 15 Kč za kg. Hrušky jsou na tom podobně. Také dorostli jateční beránci, pokud byste měli zájem, volejte 777 317 111.

Lanový park týden mimo provoz

Od 25. 8. do 3. 9. 2018 bude lanový park mimo provoz z důvodu dovolené.
Ostatní provozy - penzion a kemp zajišťují brigádníci a neodjedší členové rodiny.

Děkujeme za pochopení.

Den Bernarda

V sobotu 18. srpna pořádáme již tradiční akci piva Bernard s ochutnávkou jehněčího masa a country muzikou. Akce je určena pro ubytované v našich prostorách (2x penzion, chata, kemp) a další pozvané. Volná místa jsou v kempu, na chatě i v penzionu V Kopci. Začátek cca v 19 hodin.

 

Máme pro Vás další ubytování

Vzhledem k velkému zájmu o naše služby a lokalitu, ve které žijeme, jsme rozšířili naši nabídku o další kapacitu. Nově Vám nabízíme možnost ubytování v pěti pokojích penzionu V kopci, který jsme si pronajali. Podrobnosti a možnost rezervace zde.

Lhotecký Country večer

Letošní Country večer připadl na sobotu 21. července, hrát nám bude kapela Brtnický Dostavník, tradičně vystoupí Mrákotínské Baletky, vše ostatní asi jako obvykle.

Mrákotínské baletky

Řez ovocných dřevin

V termínu 9. - 11. března pořádáme již tradiční kurz řezu ovocných dřevin. V tomto termínu je již téměř obsazeno, ale v případě dalšího zájmu otevřeme druhý termín (16. - 18. 3.) Minimální počet přihlášených pro jeho otevření je 6 osob.

 

Přípravka kurzu nástavkového včelaření

V termínu 24. - 25. 2. 2018 se u nás koná přípravný kurz včelaření, který pořádá Pracovní společnost nástavkového včelaření (PSNV). Zaregistrovat na kurz se můžete zde, program kurzu se Vám nabídne ke stažení zde. Kurz probíhá od sobotního rána, pokud byste potřebovali ubytování již od pátku, stačí dát vědět nebo si ubytování objednat vlastnoručně zde.

 

Přejeme Vám do roku 2018

nejméně takovou krásu, odolnost a vytrvalost, s jakou tahle růže vydržela do Vánoc na naší zahrádce...

 

PF 2018

Silvestr 2017

Silvestrovský pobyt u nás si určitě užijete. Můžete ochutnat všechny várky letošního moštu včetně toho vánočního, který se pije horký a všem tak chutná. Budou čerstvé skopové klobásy, po kterých se minule jen zaprášilo a možná i čerstvé uzené. Samozřejmostí bude točené pivo, vína ze sklepa Rybníky pana Tichého, medovina a slivovice od bratra Pavla, marmelády od našeho Filipa a buchty od naší babičky. A ješět k tomu koncerty Vánočních prázdnin v Telči.

Věříme, že sníh bude - když ne všude okolo nás přírodní, tak aspoň umělý na svahu v Mrákotíně, kde se jezdí do pozdního večera při umělém osvětlení a za lidové ceny.

Pobyt je vyhrazen skupině, která bude mít 14 - 20 členů, protože v partě je přece největší zábava.

A to hlavní na závěr: můžete počítat se slevou 15 - 23 % podle délky pobytu (3 - 6 nocí). Přííklad rozpočtu najdete zde

(V rezervačním systému je silvestrovský termín zablokován, v případě zájmu volejte na 777 317 111 nebo pište na e-mail info@javorice.cz ).

Lhotecký ledovec

Každoročně za mrazivého počasí vzniká nedaleko Lhotky ledovec, na který se chodí dívat lidé z celého okolí.

 

17. listopad - státní svátek - prodloužený víkend

Využijte poslední prodloužený víkend před Vánoci a zažijte podzimní Vysočinu!
Při pobytu na 3 noci a skupině 14 - 20 osob sleva na ubytování 15%, uděláme si malý moštokošt, zatopíme v krbu a zabékáme si při kytaře, pokud bude chuť.

Podzim 2017

Den Bernarda - 20. srpna

V neděli 20. 8. oslavíme, jako každoročně, den Bernarda. Předpokládaný začátek od 17 hodin, konec dle nálady, odhadem cca do 22. hodin. Po tuto dobu (nebo než dojde) bude pivo za 10 Kč (půllitr i trojka). Na žulovém kameni budeme péct jehněčí steaky a možná bude i muzika. Nechte se překvapit.

Aktualizace aktuality: Vzhledem k předpovědi ne úplně ideálního počasí na neděli rozšiřujeme tuto akci i na sobotu ve stejném čase. Je možné, že v neděli místo pečení masa na kameni ho budeme péct v troubě nebo na pánvi :-)

 

Lhotecký Country večer - 22. 7. 2017

Již tradiční akce (13. ročník) se uskuteční jako obvykle na návsi ve Lhotce, s předtančením Mrákotínských baletek, možná bude i další překvapení...

Pivo Ježek, párky a klobásy od firmy Mefisto Studená a Lojzův skvělý guláž. To si nemůžete nechat ujít!

Hraje JCS Salavice.

 

Last minute 20%

aneb najdi si svoji mezeru.

Blíží se červenec a v něm nezbývá už moc volných míst, nicméně nějaká ještě ano. Pokud uvažujete o pobytu u nás, otevřete si stránku Ceník a rezervace, zde překlikněte na záložku Obsazenost a na ní si vyberte volný termín. Při zaplnění celé zbývající mezery, to znamená že před ani za Vaším pobytem nezbyde volné místo, Vám poskytneme slevu 20%. Bude započtena nejpozději v doplatku ubytování (pokud se objednáte on-line, nedokáže systém tuto slevu započítat). Nabídka platí pro penzion v měsíci červenci a pouze pro přímé objednávky z tohoto webu (on-line, telefonem, e-mailem).

Letní brigády

Na letní sezónu přijmeme studentky na výpomoc.

Náplň práce obsluha hostů (recepce, bar), úklid, provoz lanového centra.

Podmínkou je schopnost vlídné komunikace s našimi hosty, výhodou znalost cizích jazyků.

Podrobnosti osobně. Tel. 777 317 111, e-mail info@javorice.cz

Jarní prázdniny

Letos je sněhu na běžky dost, stopy jsou projeté, nedrhne to ani na oranicích...
Vlek v Mrákotíně jezdí každý den (ve všední dny odpoledne, o víkendu celý den). U nás jsou jarní prázdniny od 20. února, v tomto týdnu jezdívá vlek i ve všední dny jako o víkendu.

 

Pololetní prázdniny

Pokud ještě nevíte, kam vzít své ratolesti na výlet za pěkné vysvědčení, zkuste to k nám. Kromě dostatku sněhu pro dětské radovánky tu máme i něco pro dospělé - tradiční klobásy, které se letos moc povedly.
 

Kurz řez ovocných dřevin

První vyhlášený termín kurzu se pomalu plní, pokud bude zájem, otevřeme jako vloni i druhý termín. Podrobnosti zde.

Vánoce? U nás bílé...

Máme za sebou několik mlhavých dnů s přibývající námrazou. Dneska téměř po týdnu vysvitlo slunce a bylo to paráda...

 

Konec roku 2016

Blíží se nám konec roku 2016, což je období, kdy je na naší agroturistické farmě v silné převaze "agro" nad turistikou. Asi hlavně kvůli počasí, ale možná jsou i jiné důvody, prostě touhle dobou se na venkov nejezdí. Pokud byste ale přece jenom jeli kolem, je dobré vědět, že u nás můžete nakoupit med, mošty, medovinu, ovčí kožešiny či deky z ovčí vlny a bez chemie vypěstované brambory. Podrobnosti zde.

 

Lhotecký Country večer

Letos se již tradiční Country večer na lhotecké návsi koná v sobotu 23. července. Hraje JCS Salavice, vstupné 50, předtančení Mrákotínské baletky.

Nové ohniště

Na začátek sezóny jsme připravili malé vylepšení - vydlážděné horní ohniště s lavicemi na dřevěných špalcích. Otevření a první slavnostní zážeh proběhl v pátek 8. července. Fotky z otevření najdete zde.

ohniště

 

Máme tři malá nebojácná koťata

Připravi ke startu na myšku!

koťata

Hup a skok a myška frnk.

koťata

 

Třešně nám kvetou ve velkém

Těšíme se z krásně rozkvetlých třešní, všude bílo... a ejhle ono sněží. Tak doufejme, že alespoň nějaké třešně budou.

rozkvetlá třešeň

 

 

Velikonoce 2016

Letos jsou velikonoce docela brzy a tak už je nejvyšší čas přemýšlet, kam se vydat. Letos mají dospělí o jeden den volna víc, (Velký pátek je od letoška státním svátkem), tak mohou s dětmi sdílet velikonoční prázdniny jen s jedním dnem dovolené.

Pokud se rozhodnete vyrazit k nám, můžete se těšit na:

- probouzející se přírodu kolem nás (ukážeme Vám třeba bledulové pole, jaké jste nejspíš ještě neviděli)

- otevření lanového parku pro letošní sezónu včetně lukostřelby, vzduchovky a foukačky

- otevřený hrad Roštejn kousek od nás

- velikonoční ježdění na koni v jezdecké stáji v Řásné (v sobotu a v neděi, 2 km od nás)

- povyražení s našimi kamerunkami (jsou to sice potvory, ale děti to s nimi baví).

- velikonoční hrkání - od čtvrtka do soboty chodí místní děti 3x denně po vsi s hrkačkami a nahrazují tím zvony, které odletěly do Říma. Vaše děti se určitě mohou přidat...

- velikonoční jarmark v Telči na zámku.- na Bílou sobotu, tedy 26. března 2016 od 10 do 16 hodin.
Kromě stánků s různými rukodělnými výrobky a občerstvením se návštěvníci mohou těšit také na tvořivé dílny pro děti, na koncerty a samozřejmě na Jarní slavnost, kdy Matka Země jako každoročně daruje dětem semínka za jejich odvahu. Letošním tématem bude "Probudit smysl", ať už jím je čich, hmat nebo třeba něco, pro co stojí za to žít.

 

Dnešní ráno ve Lhotce (18. 1. 2016)

Jasno, mínus 11 °C, cca 7 cm sněhu, rybníky zamrzají, komíny kouří a z lesa na kopci na nás kouká zřícenina Štamberka. Prostě zimní pohoda...

 

Přejeme Vám krásný a pohodový rok 2016.


Moštokošt a trh plemenných beranů

Posledního října se u nás konaly hned 2 akce - dopoledne jsme společně s pěti dalšími chovateli na naší zahradě předvedli veřejnosti a hodnotitelům letošní plemenné beránky. Byli k vidění berani plemen Suffolk, Romney, Výchdofríská, Jakob a Hampshire. Hodnocení dopadlo dobře, dva naši berani našli nové majitele a ti ostatní se vrátili na své pastviny.

Ve 14 hodin začal MOŠTOKOŠT, kde letos dominovaly vzorky ze Šicnerovy moštárny v Krahulčí. Kromě jejich a našich moštů bylo možné ochutnat mošt od dvou dalších drobných pěstitelů ovoce.

Celkové pořadí, jak jej stanovila koštující veřejnost svým hlasováním, najdete zde.

 

 

Lhotecký Country večer

V sobotu 18. 7. se ve Lhotce na návsi koná už 11. ročník Country večera. Začátek v 19 h, vstupné 50 Kč, hraje JCS Salavice. Předtančení Mrákotínské baletky, tentokrát coby divoženky.

Foto z loňska.

V sobotu 4. července ve Lhotce řádilo tornádo, posypalo celou ves senem

Byl to vzdušný vír z tepla, ale takový, jaký jsem ještě neviděl.Z naší louky tornádo nasálo asi půl tuny sena, vyneslo jej do výšky nejméně 100 metrů a pak jím zasypalo celou Lhotku. Shrnoval jsem s traktorem seno do řádků na té louce a najednou se v jejím rohu začal točit vzduch, rostl a nabíral seno. Vytáhl jsem mobil a udělal několik fotek. Trvalo to jen asi půl minuty. Pak jsem vylezl ven z traktoru a koukal na tu spoušť. Na ploše cca 20 x 50 metrů téměř žádné seno nezbylo, vznášelo se nad vesnicí

Tornádo ve Lhotce

Další fotografie najdete ve fotogalerii.

Krmení je radost.

Naše kamerunky mají moc rády sušený chleba. A děti je zase rády krmí. Radost na obou stranách...

naše kamerunky

 

naše kamerunky mají rády sušený chleba

Kvete nám koryto (4. 6. 2015)

Dlouho jsme přemýšleli, kam umístit dvě kamená koryta, vybouraná z bývalého chléva, kde je dnes vinárna. Pořád se odněkud někam přendavala a tak trochu překážela. Až někoho napadlo (prý babičku) dát je k plotu podél příjezdové cesty do dvora. Tak jsme to zjara udělali a je to moc povedené. Posuďte sami...

Pěkně kvetou třešně (25. 4. 2015)

Letos se počasí docela vydařilo a tak nám krásně kvetou třešně. Snad se dočkáme i slušné úrody. Třešňová marmeláda je totiž momentálně ta nejoblíbenější.
Fotil Filip a docela si s tím vyhrál...

Kvetoucí třešně v pohybu

Čistá Vysočina (12. 4. 2015)

Opět jsme se připojili k celokrajské akci, zaměřené na úklid našeho okolí, tentokrát jsme posbírali nepořádek podél cesty mezi Lhotkou a Práskolesy, kam většina našich hostů míří k prastaré duté lípě. A vzali jsme to hned od nedalekých hranic kraje. Vřelý dík kamarádům, kteří nás podpořili svou účastí. Byla to pro všechny pěkná procházka.

 

Velikonoční hrkání (3. 4. 2015)

Ve Lhotce se dětem povedlo obnovit zvyk velikonočního hrkání. Ve dnech, kdy "zvony odletěly do Říma" (od zeleného čtvrtku do bílé soboty) chodí několikrát denně po vsi s dřevěnými hrkačkami, dělají "rámus" a zpívají velikonoční písně. Při poslední pochůzce jdou dům od domu a dostávají drobnou výslužku.

 

Lyžařský vlek v Mrákotíně už je v provozu. (4. 1. 2015)

Po týdnu umělého zasněžování a dnešním téměř celodenním sněžení je vlek v Mrákotíně konečně v provozu.

Vlek v Mrákotíně

Kamerunky mají čerstvá jehňátka.

Naše kamerunské ovečky, co vypadají spíš jako kozy, už zase mají potomstvo. Je fajn, že se naučily držet se blízko domu, takže je i teď v zimě můžeme pouštět ven na zahradu. A jelikož to ještě před pár dny vypadalo skoro jako v létě, mohly se i pohodlně pást.

 

Kamerunská jehňata


Děkujeme! Máme rádi   Spolupracujeme   Jsme členy  
Kudyznudy.cz - tipy na výlet Kempy v ČR  
  dopenzionu.cz