Chata u Dolního Mrzatce

Chata je umístěna na okraji řídkého lesíku cca 150 m od rybníka Dolní Mrzatec, 1 km od našeho areálu.

Chatu v současné době (jaro 2017) opravujeme, aktuálně (22. 7. 2017) jsme ve fázi před položením lina a nastěhováním nábytku v podkroví, Z avizovaných změn se povedlo zvětšené podkroví (fotka níže), krbová kamna s plotýnkou a nový kuchňský kout (bude se montovat v následujícím týdnu).

Nestihli jsme nové verandy a voda zatím také není funkční, takže ještě postaru v kanystrech. Obojí až napodzim na příští sezónu.

Finální fotky budou koncem července, tahle fotka je ještě původní stav.

.

Chata od východu

Popis vybavení chaty

Chata má dvě totožné, navzájem ale oddělené, části. V každé je přízemní místnost s kamny, posezením a schody do podkroví, kde jsou umístěny 4 standardní postele + jedna dětská. Chatu Vám předáme ve stavu "uklizeno a povlečeno". V přízemí je stůl a židle, kuchyňský koutek vybavený běžným nádobím a plynový sporák na propan-butan. Záchod je suchý, umístěný cca 20 m od chaty. Vodu pro začátek pobytu Vám připravíme v kanystrech, které si pak můžete kdykoliv doplnit v kuchyňském koutě v kempu nebo si ji nabrat v cca 500 m vzdálené studánce jménem Anička. Osprchovat se je možné v koupelnách,sloužících hostům našeho kempu. Vzdálenost je cca 15 minut chůze. U chaty je ohniště, malé hřiště na odbíjenou a improvizovaná udírna. Elektřina do chaty není zavedena. Autem lze přijet až k chatě (po polní cestě), místo na parkování je k dispozici.

Fotka je pořízena po vybílení, před položením podlahové krytiny a nastěhováním nábytku.

Ceník

Chatu nabízíme na týdenní pobyt za 5.600,- Kč za jednu část (tj. 800 Kč za noc), v případě pobytu na méně než 5 nocí je cena 1.000 Kč za noc za jednu část při obsazení do 5 osob..Za šestou osobu účtujeme + 100 Kč. Objednávky přijímáme na pobyty od 2 nocí. Objednat můžete e-mailem nebo on-line rezervačním formulářem na úvodní stránce.

Historie

Chata, nebo možná spíš místo, na kterém stojí, má zajímavou historii, kterou mi vyprávěl můj otec, Stanislav Novák, na jiných místech tohoto webu zmiňovaný jako „děda". Začala se psát za druhé světové války, kdy do Lhotky přišli z Prahy 4 studenti malířství sloužit u místních sedláků, aby se vyhnuli nasazení ve válečných událostech. Z těch čtyř jmen se dvě v paměti místních již nedochovala, třetí - pan Jeřábek – se do vsi vrátil po mnoha letech a na jiném místě si také postavil chatu, čtvrtým byl pan Šabata. Ten si na místě dnešní chaty postavil dřevěný příbytek a v době války v něm pravděpodobně přebýval. Dle vzpomínek místních pamětníků byl prý velmi aktivní, za války úspěšný v jednání s tehdejšími úřady a například zařídil, aby místní muži také nemuseli do válečného nasazení. Dokonce se vyskytl i názor, že ke zmíněným studentům ani nepatřil, že to byl spíš nějaký agent.

Po válce se do Lhotky už moc nevracel a chatu užívali jeho kamarádi, pánové Vojta a Richter. (Vojta byl ředitelem telčského gymnázia). Šabata pak chatu prodal řediteli tehdy vzniklého melioračního družstva v Jihlavě a ten na chatu jednoho léta nastěhoval svou matku, která zde – snad k ukrácení dlouhé chvíle, snad z důvodu všeobecné bídy – začala chovat slepice. Když jednou (pra)děda Oldřich zahlédl, že milá paní chodí po poli a rukama drhne klásky a zrní nosí slepicím, naštval se a jak už tak bývá na vesnici zvykem, majiteli chaty řádně vyčinil. Tím dosavadní vzájemné (možná lze říct skorosocialistické) „soužití" dostalo vážnou trhlinu (psal se tehdy přibližně rok 1956). Rozuzlením stavu bylo, že majitel svou chatu přeřízl pilou napůl, jeřábem ji nechal naložit na dvě nákladní auta a odvezl pryč, prý někam k Jihlavě.

Pak bylo místo několik let bez chaty, zůstala jen podezdívka, která lákala ke stavbě mnohé zájemce o chataření, ale úřady nechtěly stavbu povolit, že zde není rekreační oblast. Až ředitel jednoho státního podniku, majícího v Telči pobočku, prosadil argumentem, že pracující potřebují místo pro rekreaci, stavbu nové chaty. Přesnou dobu výstavby se zatím nepodařilo zjistit, bylo to asi koncem šedesátých let. Místo jednoduché dřevěné chaty vznikla zděná dvojchata s podkrovím, vytápěná krbem a se zastřešenými verandami z obou stran dvojchaty.

Fotka stavu před opravou r. 2017