Chata u Dolního Mrzatce

Chata je umístěna na okraji řídkého lesíku cca 150 m od rybníka Dolní Mrzatec, 1 km od našeho areálu.

Registrační formulář

Popis chaty

Chata má dvě totožné, navzájem ale oddělené části. V každé je přízemní obývací místnost a podkrovní ložnice, ze které je vstup na terasu nad verandou.
Chata je po celkové rekonstrukci. Pod západní verandou je sklípek na uložení kol či lyží, pod východní je taktéž sklípek, ale nižší, předpokládáme jeho využití na uskladnění nafukovacího člunu.
V přízemí je kuchyňský kout, skříň na šaty, posezení (stůl a 2 lavice) a schody do podkroví, kde je umístěno 5 postelí - 2 samostatná lůžka, jedno dvojlůžko a jedna dětská postel 170 cm dlouhá.

Vaření, mytí

Kuchyňský kout je vybavený dřezem a baterií s teplou a studenou vodou, běžným nádobím, ledničkou (cca 100 L) a plynovým sporákem na propan-butan. Voda pochází z nedalekého vrtu, je zavedena i do minikoupelen na verandě a je ohřívaná sluncem.

Topení

V zimě slouží k vytápění krbová kamna s plotýnkou, na které lze i vařit.

Úklid, hygiena

Chatu Vám předáme uklizenou a s připraveným povlečením, které si povlečete a na konci pobytu ho zase svlečete. V obou verandách (v zadní části) jsou umístěné malé koupelny, kde je zrcadlová skříňka, umyvadlo a ekologické WC. Jako rezerva je k dispozici původní suchý záchod, stojící cca 20 m od chaty.
Osprchovat se můžete v koupelnách sloužících hostům našeho kempu (v bezmrazém období). Vzdálenost je cca 15 minut chůze.

Příjezd, volný čas

U chaty je ohniště, malé hřiště na odbíjenou a improvizovaná udírna. Autem lze přijet až k chatě (po polní cestě), místo na parkování je k dispozici. Pokud by byla v zimě cesta zavátá, pomůžeme traktorem (odvézt zavazadla).

Elektřina

Chata není připojena na veřejnou síť, pouze je ze slunečních panelů dodávána elektřina (240 V střídaného napětí) na chod chladniček, provoz vodních čerpadel a osvětlení koupelen a kuchyňské linky. Pokud byste si chtěli přivézt nějaké své spotřebiče, je dobré vědět, že jejich příkon je omezen na cca 300 Wattů. Je tedy možné dobít telefon, notebook či holící strojek, nikoliv však zapnout fén nebo rychlovarnou konvici.
Chatu se snažíme aspoň částečně udržet v původním duchu, takže rozvod elektřiny na osvětlení není instalován.
 

Pohled od jihovýchodu

Chata od JV

Chata od západu

.Chata od západu

Od severozápadu

Chata od severozápadu

Od jihu

Chata od jihu

Koupelna

Ceník a rezervace

Objednávky přijímáme na pobyty od 2 nocí. Ceník chaty jsme upravili tak, aby byl přijatelný i pro méně početné rodiny. Pro zjištění správné ceny je potřeba v druhém kroku zvolit počet ubytovaných.
Pro získání slevového kodu se nejdříve zaregistrujte (vlevo).

Rezervace

Objednat můžete on-line tímto rezervačním formulářem.nebo.e-mailem. Rezervační formulář je společný s Penzionem V Kopci, takže pokud zde vidíte jen ten, je chata ve zvoleném termínu obsazená.

 

Celkový pohled od severovýchodu

Chata od SV

 

Podkroví po nedávné rekonstrukci

Podkroví

 

Podkroví

Chata podkroví

Přízemí

Chata 2 přízemí

Sluneční terasa u západní chaty - výhled na rybník (trochu :-) )

Západní terasa výhled na jih

 

Historie

Chata, nebo možná spíš místo, na kterém stojí, má zajímavou historii, kterou mi vyprávěl můj otec, Stanislav Novák, na jiných místech tohoto webu zmiňovaný jako „děda". Začala se psát za druhé světové války, kdy do Lhotky přišli z Prahy 4 studenti malířství sloužit u místních sedláků, aby se vyhnuli nasazení ve válečných událostech. Z těch čtyř jmen se dvě v paměti místních již nedochovala, třetí - pan Jeřábek – se do vsi vrátil po mnoha letech a na jiném místě si také postavil chatu, čtvrtým byl pan Šabata. Ten si na místě dnešní chaty postavil dřevěný příbytek a v době války v něm pravděpodobně přebýval. Dle vzpomínek místních pamětníků byl prý velmi aktivní, za války úspěšný v jednání s tehdejšími úřady a například zařídil, aby místní muži také nemuseli do válečného nasazení. Dokonce se vyskytl i názor, že ke zmíněným studentům ani nepatřil, že to byl spíš nějaký agent.

Po válce se do Lhotky už moc nevracel a chatu užívali jeho kamarádi, pánové Vojta a Richter. (Vojta byl ředitelem telčského gymnázia). Šabata pak chatu prodal řediteli tehdy vzniklého melioračního družstva v Jihlavě a ten na chatu jednoho léta nastěhoval svou matku, která zde – snad k ukrácení dlouhé chvíle, snad z důvodu všeobecné bídy – začala chovat slepice. Když jednou (pra)děda Oldřich zahlédl, že milá paní chodí po poli a rukama drhne klásky a zrní nosí slepicím, naštval se a jak už tak bývá na vesnici zvykem, majiteli chaty řádně vyčinil. Tím dosavadní vzájemné (možná lze říct skorosocialistické) „soužití" dostalo vážnou trhlinu (psal se tehdy přibližně rok 1956). Rozuzlením stavu bylo, že majitel svou chatu přeřízl pilou napůl, jeřábem ji nechal naložit na dvě nákladní auta a odvezl pryč, prý někam k Jihlavě.

Pak bylo místo několik let bez chaty, zůstala jen podezdívka, která lákala ke stavbě mnohé zájemce o chataření, ale úřady nechtěly stavbu povolit, že zde není rekreační oblast. Až ředitel jednoho státního podniku, majícího v Telči pobočku, prosadil argumentem, že pracující potřebují místo pro rekreaci, stavbu nové chaty. Přesnou dobu výstavby se zatím nepodařilo zjistit, bylo to asi koncem šedesátých let. Místo jednoduché dřevěné chaty vznikla zděná dvojchata s podkrovím, vytápěná krbem a se zastřešenými verandami z obou stran dvojchaty.

Po roce 1989 uznal podnik, vlastnící chatu, že pozemek pod ní a kolem ní je náš a začal nám platit nájemné a vzájemné soužití pokračovalo dál. Až jednou se ředitel toho podníku dostavil k nám na dvůr a projevil přání odkoupit pozemek pod chatou. Důvodem byl záměr chatu prodat a nákup pozemku měl prodej usnadnit. Odpověď byla jednoznačná:"Pozemek Vám neprodáme, ale chatu od Vás koupíme". A od té doby se píše nová historie tohoto místa.


Děkujeme! Máme rádi   Spolupracujeme   Jsme členy  
Kudyznudy.cz - tipy na výlet Kempy v ČR  
  dopenzionu.cz