Chata u Dolního Mrzatce

Chata je umístěna na okraji řídkého lesíku cca 150 m od rybníka Dolní Mrzatec, 1 km od našeho areálu.

Chata je po rekonstrukci vnitřních prostor, má nové obě verandy. Pod tou západní je sklípek na uložení kol či lyží, pod východní je taktéž sklípek, ale nižší, předpokládáme jeho využití na uskladnění nafukovacího člunu. V bezmrazém období funguje dodávka vody z nedalekého vrtu, ale jen do venkovního samospádného kohoutu. Nově jsou v obou verandách (v zadní části) umístěné suché pilinové záchody. Pokud by toto řešení někomu nevyhovovalo, stále je k dispozici původní suchý záchod, stojící cca 20 m od chaty.

Aktuální fotky.

.Chata

Chata od severovýchodu

Popis vybavení chaty

Chata má dvě totožné, navzájem ale oddělené části. V každé je přízemní obývací místnost a podkrovní ložnice. V přízemí je kuchyňský kout, vybavený běžným nádobím a plynovým sporákem na propan-butan, krbová kamna s plotýnkou, skříň na šaty, posezení (stůl a 2 lavice) a schody do podkroví. Zde jsou umístěny 2 samostatné postele, jedno dvojlůžko a jedna postel dětská 170 cm dlouhá. Chatu Vám předáme ve stavu "uklizeno a povlečeno". Záchody jsou suché, každá část má svůj, umístěný v zadní části verandy. Třetí, původní, dnes rezervní, je umístěný cca 20 m od chaty. Vodu pro začátek pobytu Vám připravíme v kanystrech, které si pak můžete kdykoliv doplnit v kuchyňském koutě v kempu nebo si ji nabrat v cca 500 m vzdálené studánce jménem Anička. Osprchovat se je možné v koupelnách, sloužících hostům našeho kempu (v bezmrazém období). Vzdálenost je cca 15 minut chůze. U chaty je ohniště, malé hřiště na odbíjenou a improvizovaná udírna. Elektřina do chaty není zavedena. Autem lze přijet až k chatě (po polní cestě), místo na parkování je k dispozici. Pokud by byla v zimě cesta zavátá, pomůžeme traktorem (odvézt zavazadla).

CHata interiér

Podkrovi

Podkroví

Ceník

Chatu nabízíme na týdenní pobyt za 5.600,- Kč za jednu část (tj. 800 Kč za noc), v případě pobytu na méně než 5 nocí je cena 1.000 Kč za noc za jednu část . Objednávky přijímáme na pobyty od 2 nocí.

Rezervace

Objednat můžete on-line tímto rezervačním formulářem.nebo.e-mailem. Minimální doba pobytu je 2 noci. Rezervační formulář je společný s Penzionem V Kopci, takže pokud zde vidíte jen ten, je chata ve zvoleném termínu obsazená.

 

 

Podkroví po opravě z r. 2017

Podkroví

Historie

Chata, nebo možná spíš místo, na kterém stojí, má zajímavou historii, kterou mi vyprávěl můj otec, Stanislav Novák, na jiných místech tohoto webu zmiňovaný jako „děda". Začala se psát za druhé světové války, kdy do Lhotky přišli z Prahy 4 studenti malířství sloužit u místních sedláků, aby se vyhnuli nasazení ve válečných událostech. Z těch čtyř jmen se dvě v paměti místních již nedochovala, třetí - pan Jeřábek – se do vsi vrátil po mnoha letech a na jiném místě si také postavil chatu, čtvrtým byl pan Šabata. Ten si na místě dnešní chaty postavil dřevěný příbytek a v době války v něm pravděpodobně přebýval. Dle vzpomínek místních pamětníků byl prý velmi aktivní, za války úspěšný v jednání s tehdejšími úřady a například zařídil, aby místní muži také nemuseli do válečného nasazení. Dokonce se vyskytl i názor, že ke zmíněným studentům ani nepatřil, že to byl spíš nějaký agent.

Po válce se do Lhotky už moc nevracel a chatu užívali jeho kamarádi, pánové Vojta a Richter. (Vojta byl ředitelem telčského gymnázia). Šabata pak chatu prodal řediteli tehdy vzniklého melioračního družstva v Jihlavě a ten na chatu jednoho léta nastěhoval svou matku, která zde – snad k ukrácení dlouhé chvíle, snad z důvodu všeobecné bídy – začala chovat slepice. Když jednou (pra)děda Oldřich zahlédl, že milá paní chodí po poli a rukama drhne klásky a zrní nosí slepicím, naštval se a jak už tak bývá na vesnici zvykem, majiteli chaty řádně vyčinil. Tím dosavadní vzájemné (možná lze říct skorosocialistické) „soužití" dostalo vážnou trhlinu (psal se tehdy přibližně rok 1956). Rozuzlením stavu bylo, že majitel svou chatu přeřízl pilou napůl, jeřábem ji nechal naložit na dvě nákladní auta a odvezl pryč, prý někam k Jihlavě.

Pak bylo místo několik let bez chaty, zůstala jen podezdívka, která lákala ke stavbě mnohé zájemce o chataření, ale úřady nechtěly stavbu povolit, že zde není rekreační oblast. Až ředitel jednoho státního podniku, majícího v Telči pobočku, prosadil argumentem, že pracující potřebují místo pro rekreaci, stavbu nové chaty. Přesnou dobu výstavby se zatím nepodařilo zjistit, bylo to asi koncem šedesátých let. Místo jednoduché dřevěné chaty vznikla zděná dvojchata s podkrovím, vytápěná krbem a se zastřešenými verandami z obou stran dvojchaty.

Po roce 1989 uznal podnik, vlastnící chatu, že pozemek pod ní a kolem ní je náš a začal nám platit nájemné a vzájemné soužití pokračovalo dál. Až jednou se ředitel toho podníku dostavil k nám na dvůr a projevil přání odkoupit pozemek pod chatou. Důvodem byl záměr chatu prodat a nákup pozemku měl prodej usnadnit. Odpověď byla jednoznačná:"Pozemek Vám neprodáme, ale chatu od Vás koupíme". A od té doby se píše nová historie tohoto místa.